Notowania

krs
01.07.2009 16:49

KRS zaniepokojna planowanymi reformami w sądownictwie

Krajowa Rada Sądownictwa jest zaniepokojona planowanymi zmianami w ustawie o sądach powszechnych proponowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W czasie spotkania z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim sędziowie przedstawili swoje wątpliwości.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa - Stanisław Dąbrowski uważa, że mamy do czynienia z bublem prawnym. Sędzia Dąbrowski podkreśla, że pozytywne opinie na temat tego projektu wyrażają jedynie jego autorzy.

Sędziom nie podoba się pomysł zarządzania sądami przez dyrektorów sądów, likwidacja zebrań przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów apelacji oraz ograniczenie kompetencji Krajowej Rady Sądownictwa. KRS ma też wątpliwości co do reorganizacji pracy sądów oraz braku regulacji statusu sędziów delegowanych do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jak zapewnia przewodniczący Dąbrowski - w tych wszystkich kwestiach Rada ma poparcie prezydenta Kaczyńskiego. Prezydent nawet zaproponował spotkanie, w czasie którego wspólnie z sędziami będzie starał się wypracować jak najlepsze projekty ustaw reformujących ustrój sądów.

Jednocześnie przewodniczący Dąbrowski bardzo negatywnie określił współpracę między Radą a rządem. Zdaniem KRS Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że Rada powinna bezdyskusyjnie przyjmować wszelkie jego decyzje. Tymczasem sędziowie uważają, że o takiej współpracy nie może być mowy, bowiem Rada jest organem niezależnym.

Stanisław Dąbrowski przypomniał również, że KRS negatywnie odniosła się do rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów grodzkich. Juto na jego mocy zlikwidowana zostanie większość wydziałów grodzkich, a ich obowiązki zostaną przejęte przez inne wydziały danego sądu rejonowego.

Tagi: krs, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz