Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuba: Uroczystości 50-lecia rewolucji komunistycznej

0
Podziel się:

Na Kubie rozpoczynają się dziś uroczystości pięćdziesięciolecia rewolucji komunistycznej.

Przewrót, który miał miejsce w 1959 roku, doprowadził do trwałej izolacji państwa na arenie międzynarodowej i zapaści gospodarczej.

Komentatorzy spekulują, czy przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro pokaże się publicznie podczas uroczystości. Schorowany dyktator od ponad dwóch lat unika wystąpień publicznych. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia w lutym 2008 roku przekazał władzę w ręce brata, Raula.

W rocznicowych obchodach wezmą udział między innymi lewicowi prezydenci Wenezueli Hugo Chavez i Boliwii- Evo Morales, którzy od lat deklarują przyjaźń z Fidelem Castro.

Największe uroczystości przewidziano w mieście Santiago de Cuba, które jest symbolem kubańskiej rewolucji. W parku Cespedes upamiętnione zostanie przemówienie Fidela Castro sprzed pół wieku, które przyczyniło się do wybuchu rewolucji. Przewrót skierowany był przeciwko trwającej od 1952 roku krwawej dyktaturze generała Fulgencio Batisty.

Kuba, która jest jednym z ostatnich bastionów komunizmu, stoi przed koniecznością dogłębnych reform. Taką zapowiedź złożył urzędujący prezydent Raul Castro. Zdaniem ekspertów, rząd w Hawanie liczy, że administracja Baracka Obamy złagodzi nałożone na Kubę embargo.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)