Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kuźniar: potrzebne dowody ws. Syrii

0
Podziel się:

Trójka - Kuźniar - Syria

Stany Zjednoczone muszą przedstawić niezbite dowody użycia broni chemicznej w Syrii. Tak sądzi doradca prezydenta, profesor Roman Kuźniar.
Podkreślił on w Trójce, że Waszyngton może podjąć interwencję w Syrii bez upoważnienia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Musi jednak przekonać do niej sojuszników i światową opinię publiczną. Kuźniar dodał, że interwencja się nie rozpocznie, dopóki w Syrii są eksperci ONZ od broni chemicznej.
Politolog powiedział, że broni chemicznej w Syrii mogli użyć dowódcy armii rządowej niższego szczebla bez zgody najwyższych władz. Nie wykluczył też, że broni chemicznej użyli powstańcy by sprowokować interwencję z zewnątrz.
Kuźniar podkreślił, że jeśli potwierdzi się, że to syryjski rząd użył broni masowego rażenia, to trzeba go za to ukarać. Interwencję należy jednak przeprowadzić w taki sposób, aby nie pogorszyć sytuacji. Atak na syryjskie siły rządowe może bowiem wzmocnić muzułmańskich ekstremistów. Syria może też zaatakować w odwecie sojuszników Stanów Zjednoczonych, w tym Izrael. Nie wiadomo także, jak na ewentualną interwencję zareagują mocarstwa, które są jej przeciwne. Politolog wyjaśnił, że Barack Obama nie rozmawiał o interwencji w Syrii z prezydentem Bronisławem Komorowskim, gdyż nasz kraj nie jest brany pod uwagę jako jej uczestnik.
Mówiąc o sytuacji w Europie Kuźniar wyraził opinię, że maleją szansę na integrację Ukrainy z Unią Europejską. Podpisanie w listopadzie umowy stowarzyszeniowej jest, jego zdaniem, możliwe, ale nie wiadomo, czy uda się zdążyć do tego czasu spełnić wszystkie warunki. Kuźniar podkreślił, że Polska robi wszystko, aby ułatwić integrację Ukrainy z Unią. Nie wiadomo jednak, czy Kijów podejmie wystarczające wysiłki w tym celu. Prezydent Komorowski jest w tej sprawie w nieustannym kontakcie z prezydentem Ukrainy i z przywódcami innych krajów. Roman Kuźniar nie wykluczył, że umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana nawet jeśli Julia Tymoszenko pozostanie w więzieniu. Ukraina musiałaby jednak spełnić wiele warunków, przede wszystkim dotyczących jej ustawodawstwa. Politolog powiedział, że ostatnie rosyjskie restrykcje handlowe wobec Ukrainy skłonią ten kraj ku zacieśnieniu współpracy z Unią.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)