Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwaśniewski o decyzji Tuska

0
Podziel się

Aleksander Kwaśniewski krytycznie ocenia słowa premiera o tym, że prezydent to w Polsce stanowisko pozbawione realnej władzy. Donald Tusk w czwartek zapowiedział, że nie zamierza startować w najbliższych wyborach prezydenckich. Szef rządu wyjaśniał, że dostrzega wagę urzędu prezydenckiego, ale realna władza nie znajduje się w Kancelarii Prezydenta, natomiast ważniejsze sprawy dla Polski odgrywają się w obrębie rządu.

bEgPggFx

Tymczasem były prezydent uważa, że takie sformułowania są nietrafione i brzmią dość dziwnie w ustach osoby, która kilka lat temu ubiegała się o prezydenturę. Wyjaśnia też, że bycie prezydentem to nie tylko prestiż i reprezentacja. Głowa państwa to w myśl konstytucji osoba, która współtworzy polską politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ma inicjatywę ustawodawczą, a więc może przedstawiać własne projekty oraz poprzez weto może zahamować niesłuszne działania rządu - wylicza Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent zwrócił także uwagę, że w obliczu wypowiadanych słów przez Donalda Tuska na temat prezydentury, kandydat - który zyska poparcie PO - już na samym wstępie będzie miał trudne zadanie.

Aleksander Kwaśniewski przyznał też, że kilka tygodni temu spotkał się z szefem rządu. Zaprzeczył jednak spekulacjom, jakoby podczas rozmowy miał namawiać Tuska do rezygnacji z kandydowania w wyborach prezydenckich. Jak podkreślił dzielił się jedynie swoimi doświadczeniami, natomiast żadne sugestie nie padały.

bEgPggGa
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)