Lekkoatletyka - ME w biegach górskich: dominacja Włochów; niezła postawa Polek

0

lekkoatletyka - biegi górskie - styl alpejski - Borowec - Wiśniewska-Ulfik - Celińska

Pod dyktando reprezentantów Włoch toczyły się mistrzostwa Europy w biegach górskich w stylu alpejskim, czyli pod górę. W Borowcu, w zach. Bułgarii, reprezentanci tego kraju wywalczyli w rywalizacji seniorskiej 3 medale oraz wygrali obie klasyfikacje drużynowe.

Seniorzy mieli do pokonania 11,8 km przy przewyższeniu +1152 i -151 m. Zwycięzca, Bernard Dematteis z Włoch, uzyskał czas 56 i pół minuty. Drugi był jego rodak, Alex Baldaccini, a brąz wywalczył Turek Ahmet Arslan.
Najlepszy z Polaków, Piotr Czapla, zajął 45. miejsce tracąc 7:49 min, a Grzegorz Dorszyński był 65. ze stratą ponad 15 min. Sklasyfikowano 75 zawodników.

Znacznie lepiej wypadła kobiety: Dominika Wiśniewska-Ulfik zajęła 14. miejsce, a tuż za nią uplasowała się Anna Celińska; Polki straciły odpowiednio 5:17 i 5:18 min.
Wygrała Andrea Mayr z Austrii, która pokonała 8,8 km z przewyższeniem +1027 m w 51:49 min. Druga była Włoszka Valentina Belotti, a brąz wywalczyła Mateja Kosovelj ze Słowenii.

Sklasyfikowano 64 zawodniczki; klasyfikację drużynową układa się na podstawie wyników 3 reprezentantów danego kraju.

Wśród juniorów dominacja Włochów nie była już tak wyraźna; klasyfikacje drużynowe wygrały Rosjanki i biegacze z Turcji, a indywidualnie mistrzami Europy juniorów zostali Niemka Melanie Albrecht i Ramazan Karagoz z Turcji.
Jedyny reprezentant Polski w tej kategorii wiekowej, Marcin Zychski, zajął 30. miejsce.