Lekkoatletyka - Młodzieżowe ME: 3 medale Polaków w Tampere

0

lekkoatletyka - młodzieżowe mistrzostwa Europy - Tampere - Zalewski - Kołeczek - Święty

Trzy medale wywalczyli reprezentanci Polski w przedostatnim dniu młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce, które odbywają się w fińskim Tampere.

Na najwyższym stopniu podium stanął Karol Zalewski, który wygrał bieg na 200 m z rekordem życiowym 20.41. Zawodnik AZS UWM Olsztyn bardzo dobrze biegał w Tampere, bo już w eliminacjach poprawił "życiówkę" wynikiem 20.53. Drugi w finale był Brytyjczyk Daniel Talbot (20.46), a trzeci Czech Pavel Maslak (20.49).

Karolina Kołeczek zajęła 2. miejsce w finale biegu na 100 m ppł z wynikiem 13.30, a tuż za podium uplasowała się inna Polka, Urszula Bhebhe (13.42). Wygrała Norweżka Isabelle Pedersen (13.12), a brąz wywalczyła Nooralotta Neziri z Finlandii (13.39).

Justyna Święty zdobyła brąz na 400 m. Wynikiem 52.22 sek. Polka ustanowiła rekord życiowy. Czwarta - też z rekordem życiowym 52.28 - była Małgorzata Hołub. Mistrzynią Europy do lat 23 została Lenora Guion Firmin z Francji (51.68), a srebro dla Rumunki Mireli Lavric (52.06).
W sumie aż 6 z 8 finalistek tego biegu poprawiło rekordy życiowe, w tym wszystkie z lokat 1-5.

Aż trzy Polki zakwalifikowały się do finału biegu na 400 m ppł. Najwyższą lokatę - 5. miejsce zajęła Joanna Banach, która poprawiła rekord życiowy wynikiem 57.27. O lokatę niżej uplasowała się Klaudia Żurek (58.24); Agnieszka Karczmarczyk zajęła 8. miejsce (58.55). Wygrała Wiera Rudakowa z Rosji (55.92).

Szymon Kulka zajął 7. miejsce w biegu na 5000 m z czasem 14:27.64; wygrał Henrik Ingebrigtsen z Norwegii (14:19.39).

W finale skoku wzwyż Agnieszka Borowska zajęła 10. miejsce z wynikiem 1.80 m. Wygrała Włoszka Alessia Trost, która wyrównała rekord mistrzostw Europy do lat 23 - 1.98 m.

Również 10. miejsce zajął Arkadiusz Rogowski w finale rzutu młotem (66.12 m). Wygrał Zachar Machrosenka z Białorusi (74.63).

Dagmara Stala była 11. w rzucie młotem z wynikiem 60.52 m; wygrała Sophie Hitchon z Wielkiej Brytanii (70.72 m).

Do niedzielnych finałów awansowali: Monika Hałasa w biegu na 1500 m (wynik eliminacji - 4:17.26); w dysku kobiet Andżelika Przybylska (53.07), Damian Roszko w biegu na 1500 m (3:44.98)
Marta Kąkol i Karolina Bołdysz odpadły w eliminacjach oszczepu; w finale trójskoku nie zobaczymy Maksyma Sypniewskiego, a do finału 1500 m nie wszedł Bartosz Kotłowski.

Polska zajmuje 5. miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 2 złotych, 2 srebrnych i brązowego medalu. Prowadzi Rosja (6-6-4) przed Wielką Brytanią (3-5-0), Francją (3-1-2) i Niemcami (2-2-5).