Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia - Kadafi - śledztwo - walki

0
Podziel się:

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości w Libii. Niewykluczone, że zarzuty zostaną postawione Muammarowi Kadafiemu i jego najbliższym współpracownikom. Tymczasem w samej Libii siły wierne Kadafiemu próbują odzyskać kontrolę nad miastami pozostającymi we władaniu opozycji.

Szef Międzynarodowego Trybunału Luis Moreno-Ocampo oświadczył, że śledztwem zostaną objęci sam Kadafi jak i jego najbliższe otoczenie. "Zidentyfikowaliśmy osoby, które miały do niedawna lub wciąż mają władzę nad siłami bezpieczeństwa, które to siły prawdopodobnie dopuściły się zbrodni. Są to Muammar Kadafi oraz jego najbliższe otoczenie w tym synowie, którzy również mają władzę" - powiedział.
Moreno-Ocampo, który podkreślił też, że jeśli libijska opozycja dopuści się zbrodni, to także zostanie objęta śledztwem. Ocenia się, że w czasie trwających już ponad dwa tygodnie zamieszek zginęło kilka tysięcy osób.
Tymczasem libijskie lotnictwo zbombardowało przed południem miasto Brega. Wcześniej zostało ono przejęte przez opozycję, choć wczoraj na kilka godzin władzę przejęły tam siły wierne Kadafiemu. Eksperci oceniają, że sytuacja w Libii jest patowa. Prorządowe oddziały nie są w stanie odbić zdobytych przez opozycję terenów, a opozycja z kolei nie ma dość sił, by zdobyć stolicę, Trypolis. Nierealna wydaje się też złożona przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza oferta mediacji w Libii, mimo, że zgodził się na to sam Kadafi. "Dla opozycjonistów Hugo Chavez nie będzie osobą, gwarantującą bezstronność mediacji" - wyjaśnia Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)