Notowania

wiadomości
29.10.2011 22:22

Libia - Saif al-Islam - Moreno-Ocampo

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze potwierdził, że jest w nieformalnym kontakcie z synem Muammara Kadafiego Saifem al-Islamem. Jest on jedynym spośród poszukiwanych przez Trybunał przedstawicielem byłych libijskich władz, który żyje i pozostaje na wolności. Zarówno jego ojciec jak i były szef wywiadu zginęli z rąk bojowników.

Podziel się
Dodaj komentarz

Główny prokurator Trybunału Luis Moreno-Ocampo potwierdził wcześniejsze informacje mediów o rozmowach z Saifem al-Islamem przez pośredników. Jak powiedział, Trybunał stara się skłonić syna Muammara Kadafiego do poddania się. "On mówi, że jest niewinny i zamierza to udowodnić przed sądem. Niepokoi się o to, co nastąpi po tym jak już udowodni swoją niewinność" - mówi Moreno-Ocampo. Dodaje, że Trybunał planuje udzielić mu pomocy prawnej. Moreno-Ocampo mówi też, że posiada informacje, iż grupa najemników próbuje przerzucić Saifa al-Islama Kadafiego do innego kraju. "Staramy się tego zapobiec" - dodaje prokurator.
Saif al-Islam był ostatnim członkiem reżimu, którego widziano w Trypolisie w czasie intensywnych walk o miasto. Według jednego z szefów ochrony rodziny Kadafich, Muammar Kadafi wyjechał z Trypolisu 21 sierpnia, na dzień przed wkroczeniem tam wojsk powstańczych. Z kolei Saif prawdopodobnie jest teraz na południu Libii i próbuje przedostać się do sąsiedniego Nigru.
Mężczyzna jest oskarżony przez haski trybunał o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz