Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Licheń: wystawa o losach nastoletnich Polaków w czasie II wojny światowej

0
Podziel się:

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu otwarto wystawę o losach nastoletnich Polaków w czasie II wojny światowej. Pretekstem do niej stała się kronika klasy 3A Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Bottisham w Anglii. Trafiła ona do księdza Józefa Jarzębowskiego, który zbierał tego rodzaju pamiątki, a w ubiegłym roku została wraz z pozostałymi eksponatami przewieziona do Lichenia.

Wypędzeni z ojczyzny, deportowani wraz z rodzinami przeszli drogę przez Syberię, Iran, Irak, Palestynę, Liban, Indie, Afrykę, by ostatecznie trafić do Anglii - powiedział Radiu Merkury kustosz muzeum księdza Jarzębowskiego w Licheniu Wojciech Łuchowski. Dodał, że na wystawie można zobaczyć także dwa filmy dokumentalne, między innymi film "Dzieci" nakręcony w 1943 -cim roku przez żołnierzy drugiego korpusu polskiego na Bliskim Wschodzie.

Polskie Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Bottisham powstało w 1946 roku z inicjatywy polskiego referatu angielskiego ministerstwa oświaty. Szkoła miała ułatwić dzieciom polskich emigrantów przystosowanie się do nowych warunków życia poprzez naukę języka angielskiego, wyrównanie różnic w poziomie wykształcenia i przygotowanie do łagodnego przejścia w brytyjski system edukacyjny.

Wystawa będzie czynna do końca października. Przez długie lata nie można było mówić o losach wypędzonych z kraju dzieci, tym cenniejsza jest dziś ta wystawa - podkreślają gospodarze Sanktuarium księża Marianie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)