Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Litwa - wybory samorządowe - sukces Polaków

0
Podziel się

Mniejszość polska odniosła duży sukces we wczorajszych wyborach samorządowych na Litwie i nadal będzie rządzić w dwóch rejonach - wileńskim i solecznickim. Ze wstępnych danych wynika, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie prawie podwoiła stan posiadania w radzie w stołecznym Wilnie. Może tam zdobyć 11 z 51 mandatów. Wcześniej Akcja miała w Wilnie 6 radnych.

bEgApDYl

W stolicy Litwy prowadzą trzy ugrupowania: koalicja kandydatów niezależnych, której liderem jest były mer Wilna Arturas Zuokas, konserwatyści oraz AWPL. Szef Akcji Waldemar Tomaszewski powiedział, że Polacy liczą na stanowisko mera w stołecznym samorządzie. Rozmowy na temat powołania koalicji rozpoczną się już dzisiaj.
W rejonach wileńskim i solecznickim, gdzie Polacy stanowią większość mieszkańców, AWPL uzyskała zdecydowaną przewagę, czyli - według wstępnych danych - około 75 proc. głosów. Tomaszewski szacuje, że polska partia uzyska tu 19-20 mandatów w ponad 20-osobowych radach.
Według wstępnych danych Głównej Komisji Wyborczej w skali kraju największą liczbę mandatów w wyborach samorządowych zdobyli socjaldemokraci i konserwatyści. Opozycyjna partia socjaldemokratyczna obejmie 326 mandatów, współrządzący konserwatyści - 248.
Dokładne dane niedzielnych wyborów samorządowych na Litwie znane będą za tydzień.

bEgApDYO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)