Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Madryckie Prado sięga do średniowiecznych zbiorów

0
Podziel się
bEqsZGid

Hiszpania-średniowiecze-kolekcja

Hiszpańskie Muzeum del Prado inauguruje nową salę wystawową. Na 100 metrach kwadratowych można oglądać dzieła średniowiecznych hiszpańskich mistrzów. Zabytki łączy nie tylko wspólna epoka, ale też fakt, że wszystkie podarowali placówce prywatni kolekcjonerzy.
Beżowe ściany, a na nich malowane na drewnie, średniowieczne ołtarze, tryptyki i obrazy. Najstarsze pochodzą z XII, a najmłodsze - z końca XV wieku. Zobaczyć można m.in. tryptyk z 1450 roku "Narodziny Chrystusa" mistrza Zarzoso, malowidło Fernanda Llanosa - ucznia Leonarda da Vinci czy XIV-wieczną, alabastrową rzeźbę Matki Boskiej wykonaną przez Jaume Serra.
Ozdobą sali jest podwieszony, ważący ponad 6 ton sosnowy sufit o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Drewniane bale zostały ozdobione tematami biblijnymi i scenkami rodzajowymi. Całość powstała w 1400 roku i w latach 20. ubiegłego wieku została wydobyta z zawalonego kościoła na północy Hiszpanii.
Dyrektor Muzeum del Prado, Miguel Zugaza, przypomniał, że Hiszpania wciąż nie ma prawa regulującego mecenat. Ostrzegł też, że teraz, w czasach kryzysu, wiele dzieł sztuki jest wywożonych za granicę i tam potajemnie sprzedawanych.

IAR

bEqsZGiG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)