Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mali i średni przedsiębiorcy raport

0
Podziel się:

Są coraz lepiej wykształceni, otwarci na zmiany, nie ufają rządowi i nie chcą brać kredytów, chociaż deklarują, że nie boją się ryzyka - taki obraz właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw wyłania się z badania przeprowadzonego przez Szkołę Główną Handlową i PKPP Lewiatan. Łącznie w badaniu wzięło udział 600 przedsiębiorstw.

Kierownik katedry socjologii ekonomicznej na SGH profesor Juliusz Gardawski zwrócił uwagę, że właściciele małych i średnich firm nie ufają organizacjom zrzeszającym przedsiębiorców i nie chcą do nich należeć. Jedynie co piąty właściciel małej i średniej firmy do takiej organizacji należy, a 65 procent deklaruje, że należeć nie chce.
Przedsiębiorcy ufają Trybunałowi Konstytucyjnemu, niższemu wymiarowi sprawiedliwości, wojsku i policji. Podejrzliwie patrzą za to na rządzących, bo sądzę, że rząd jest uwikłany w kontakty z grupami interesów, od których zależy wynik kolejnych wyborów parlamentarnych.
Profesor Gardawski powiedział, że właściciele przedsiębiorstw mają paternalistyczny stosunek do pracowników. Czują się z nich odpowiedzialni, ale są przeciwni, by należeli oni do związków zawodowych
Doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek główna ekonomistka PKPP Lewiatan zwróciła z kolei uwagę, że mali i średni przedsiębiorcy wykazują dużą skłonność do innowacji. Na pytanie o wprowadzanie zmian w ostatnich 3 latach, 70 procent odpowiedziało twierdząco.
Pracodawców zapytano także, co najczęściej utrudnia im uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wskazywali na duże obciążenia podatkowe, nadmierną liczbę aktów prawnych, brak przejrzystości prawa, ogromną liczbę procedur przy zakładaniu przedsiębiorstwa.
Badanie zostało przeprowadzone od września 2010 roku do kwietnia 2011. Było finansowane przez PKPP Lewiatan, a zostało zrealizowane przez CBOS.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)