Notowania

wiadomości
05.06.2012 18:45

Medycyna-ból-statystyki

Co czwarty Polak doświadcza przewlekłego bólu- tak wskazują statystyki. 1/3 tej grupy cierpi na silne bóle. Zdaniem specjalistów, to w dużej części wina nieprawidłowej terapii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ekspert z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu doktor Jarosław Woroń podkreśla, że bólu w chorobach można uniknąć: potrzebne jest odpowiednie nastawienie lekarzy i zmiana fałszywych przekonań dotyczących walki z bólem. Jednym z nich, zdaniem specjalisty, jest przekonanie że za pomocą niewielkiej grupy leków da się opanować każdy ból. Tymczasem - jak zaznacza doktor Woroń- potrzebny jest dobór indywidualnego leku do poszczególnych schorzeń. Ale po to, by tak się stało, lekarz oprócz odpowiedniej wiedzy powinien poświęcić pacjentowi odpowiednią ilość czasu.
Doktor Woroń dodaje, że ulgę cierpiącym na silne bóle w przewlekłych chorobach mogą przynieść leki, zwane opiatami. Niestety, jak zaznacza, w Polsce, istnieje fałszywy pogląd, że są to leki niebezpieczne. Jak podkreśla specjalista, współczesne narkotyczne leki przeciwbólowe to leki, które przy odpowiednim stosowaniu nie są groźne i niosą małe ryzyko uzależnienia
Złe leczenie bólu- zdaniem doktor Małgorzaty Krajnik z Collegium Medicum w Bydgoszczy- przynosi straty dla gospodarki. Jak wyjaśnia, dużej ilości zwolnień lekarskich można by uniknąć, gdyby terapia przeciwbólowa była skuteczna.
Specjaliści przypominają, że w Polsce działają poradnie leczenia bólu, w których pracują certyfikowani specjaliści w tej dziedzinie.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz