Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MEN-RPO-matura-wniosek do TK

0
Podziel się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej traktuje problem maturzystów ze "starą maturą" jako marginalny. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy prawa starszych maturzystów nie są łamane. Chodzi o sytuację, kiedy człowiek ze "starą maturą" chce teraz zdawać na studia, gdzie wymagana jest matematyka, ale nie zdawał na maturze tego przedmiotu, który jest obowiązkowy na egzaminie dojrzałości od 2010 roku.

Dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEN Małgorzata Szybalska zwraca uwagę, że osoby ze "starą maturą" w razie potrzeby mogą podejść do egzaminu z matematyki, ale nie na poziomie podstawowym - tak jak wszyscy obecni maturzyści - tylko na poziomie rozszerzonym.
Małgorzata Szybalska podkreśla, że w tym roku ten problem był marginalny i z natury rzeczy dotyczył niewielkiej liczby kandydatów na studia. Dodaje, że ludzie, którzy swego czasu zdawali starą maturę, mogli jako jeden z przedmiotów wybrać wtedy matematykę.
Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucał też Ministerstwu, że nie są jasno ustalone zasady, kiedy egzamin maturalny może być unieważniony. RPO alarmował, że Centralna Komisja Egzaminacyjna i Komisje Okręgowe mają tu pełną dowolność. Małgorzata Szybalska przekonuje, że to nieprawda i w tej sprawie jest odpowiednie rozporządzenie.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, źródłem problemu jest artykuł 22 Ustawy o Systemie Oświaty, który jest zbyt ogólny. W opinii RPO, przepis ten daje ministrowi edukacji dowolność w kształtowaniu systemu oceniania, klasyfikowania i egzaminowania uczniów. W okresie obowiązywania tego przepisu, czyli od kwietnia 2007 roku, był on już dziewięciokrotnie nowelizowany.
Małgorzata Szybalska zwraca uwagę, że większość tych zmian miała charakter techniczny i nie zmieniała drastycznie systemu egzaminów maturalnych. Zasadnicza zmiana miała miejsce w roku szkolnym 2009/2010, kiedy wprowadzona została obowiązkowa matematyka. Następna poważna zmiana ma być wprowadzona za dwa lata.
Od 2015 roku będzie obowiązywała nowa matura, ponieważ będą ją zdawali uczniowie, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Ministerstwo Edukacji Narodowej już w czerwcu tego roku zapowiedziało, że uczniowie będą musieli wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy. Zniknie też podział na poziomy trudności - wszystkie egzaminy dodatkowe będą na poziomie rozszerzonym. Zmieni się też formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. Uczniowie będą odpowiadali na losowo wybrane pytania, przygotowane przez Centralną Komisje Egzaminacyjną.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)