Notowania

nato
12.03.2009 16:16

Merkel i Sarkozy: NATO potrzebuje nowej strategi

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji uważają, że NATO potrzebuje nowej strategii na następne dziesięciolecia. Jej wypracowanie będzie - zdaniem Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy'ego - najważniejszym zadaniem szczytu Sojuszu na początku kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Merkel i Sarkozy przewodniczyli tradycyjnym niemiecko-francuskim konsultacjom międzyrządowym, które odbyły się w Berlinie. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że z zadowoleniem przyjęła zapowiedź Sarkozy'ego powrotu Francji do wojskowych struktur NATO. "Ten krok wzmocni znaczenie Europy w Sojuszu" - podkreślił francuski prezydent.

Oboje przywódcy zapowiedzieli też podjęcie wspólnej inicjatywy na rzecz walki z rajami podatkowymi. Ma ona być gotowa jeszcze przed zaplanowanym na kwiecień szczytem państw grupy G20 w Londynie. Merkel i Sarkozy sprzeciwili się natomiast dalszym wielomilionowym wydatkom z budżetu państw w celu ożywienia koniunktury gospodarczej, do czego nawołują Waszyngton i Londyn

Nicolas Sarkozy złożył wyrazy współczucia ofiarom wczorajszej masakry w szkole w Winnenden, którą nazwał "okrutną tragedią".

Kanclerz Niemiec i prezydentowi Francji towarzyszyli też ministrowie i pełnomocnicy rządów ds. wzajemnych stosunków. Niemiecko-francuskie konsultacje międzyrządowe, organizowane dwa razy do roku, odbyły się po raz jedenasty.

Tagi: nato, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz