Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mimo amnestii nie chce oddać władzy

Nie widać końca kryzysu politycznego w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nie widać końca kryzysu politycznego w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Dotychczasowy prezydent zażądał, by kraj opuścili dyplomaci z Kanady i Wielkiej Brytanii, ale ci odmówili.

Z kolei zwycięzca listopadowych wyborów prezydenckich, który nie może przejąć władzy w kraju zaproponował dotychczasowemu prezydentowi amnestię.

Alassane Ouattara, który zwyciężył w wyborach powiedział, że jeśli dotychczasowy prezydent Laurent Gbagbo ustąpi szybko, to nie spotka go żadna kara. Gbagbo nie chce przekazać władzy następcy, bo uważa, że to on sam wygrał listopadowe wybory.

Wielka Brytania i Kanada nie zamierzają odwoływać dyplomatów (Euronews, ang.):

Konflikt sprawił, że Wybrzeże Kości Słoniowej stanęło na skraju wojny domowej. W dotychczasowych zamieszkach zginęło już ponad 200 osób. Państwa Afryki Zachodniej zagroziły interwencją wojskową, jeśli prezydent Gbagbo nie ustąpi.

Zdaniem zwycięzcy wyborów Alassane Ouattara, taka interwencja jest niezbędna. _ - Jeśli państwa afrykańskie przyślą tu wojska, by odsunąć Gbagbo od władzy, to wbrew obawom, nie dojdzie do większych szkód _ - powiedział Ouattara.

Również Zachód apeluje do dotychczasowego prezydenta o ustąpienie. Ten zażądał z kolei, by kraj opuścili dyplomaci Wielkiej Brytanii i Kanady. W ostatnich dniach te dwa kraje uznały, że to Ouattara wygrał wybory. Dyplomaci pozostali na stanowiskach, bo uznali, że Gbagbo nie pełni już urzędu prezydenta.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t127373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wybrzeza;kosci;sloniowej;ustapi,169,0,744361.html) Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej ustąpi? Liderzy trzech afrykańskich państw jadą przekonywać Laurenta Gbagbo do odejścia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t126540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyborach;tysiace;ludzi;ucieklo;z;kraju,230,0,743398.html) Po wyborach tysiące ludzi uciekło z kraju Trwa spór o to kto jest prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t127939.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wks;na;krawedzi;wojny;fiasko;rozmow,130,0,747650.html) WKS na krawędzi wojny. Fiasko rozmów Laurent Gbagbo uważa, że wygrał wybory prezydenckie i odmawia oddania władzy.
Tagi: wybrzeże kości słoniowej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz