Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Młodzież a używki

0
Podziel się:

Polska młodzież pali więcej papierosów, pije więcej mocniejszych alkoholi, w porównaniu z 2008 rokiem wzrosła też liczba osób palących marihuanę. Spada jednak spożycie piwa i zażywanie mocniejszych narkotyków. Dziś opublikowano wyniki badań pokazujących używanie legalnych i nielegalnych substancji psychoaktywnych wśród młodzieży.

Dyrektor Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński powiedział, że od 2005 roku można zaobserwować pewną stabilizację w kwestii popularności używek wśród młodzieży. Jego zdaniem, duża w tym zasługa samorządów, rządu, organizacji pozarządowych, a także szkół. Zwraca jednak uwagę na rolę trendów społecznych. "Jesteśmy coraz bogatsi stajemy się również ludźmi bardziej otwartymi, radosnymi, nastawionymi na sukces, a to są wszystko czynniki, które również powstrzymują ludzi przed działaniami, które są oceniane jako destrukcyjne" - powiedział Piotr Jabłoński.
Kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Artur Malczewski powiedział, że w porównaniu z krajami europejskimi w Polsce problem z substancjami psychoaktywnymi wśród młodzieży nie jest tak duży. Jeśli chodzi o używanie narkotyków, to jesteśmy poniżej średniej europejskiej. U nas tradycyjnie dominują napoje alkoholowe, szczególnie piwo i wódka. nawet w przypadku amfetaminy, której Polska jest czołowym producentem, znajdujemy się poniżej średniej europejskiej.
Drastycznie spadło zażywanie dopalaczy. Z opublikowanego dziś sondażu CBOS wynika, że w ciągu ostatniego roku do zażywania tych substancji przyznawało się 7,2 procent młodzieży, podczas gdy w ciągu ostatnich 30 dni przyznało się do tego zaledwie półtora procent młodych ludzi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)