Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aglomeracja
07.07.2008 07:33

MSWiA przyjmuje zapisy na metropolie

Status taki może otrzymać każda aglomeracja, w której mieszka pół miliona osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Nie będzie sztywnej listy 12 metropolii. Każde miasto, które porozumie się z okolicznymi gminami i wykaże, że w aglomeracji mieszka ponad 500 tysięcy osób, będzie mogło dostać status metropolii - pisze _ Gazeta Wyborcza _.

Dziennik wyjaśnia, że nowe propozycje MSWiA mają ostudzić emocje, które budzi rządowy plan stworzenia metropolii. Gazeta przypomina, że ogłoszony w maju projekt ustawy metropolitalnej zakładał utworzenie 12 metropolii wokół: Warszawy, Katowic, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Szczecina, Łodzi, Lublina, Rzeszowa, Białegostoku i Bydgoszczy z Toruniem.

Ale po ogłoszeniu projektu rozpętało się piekło - pisze _ Gazeta Wyborcza _. Protestowali samorządowcy z mniejszych miast: Kielc, Olsztyna, Gorzowa i Częstochowy. Co gorsza - dodaje dziennik - wyglądało na to, że projekt nie zdobędzie większości w Sejmie.

W tej sytuacji MSWiA zaproponowało bardziej elastyczne pojęcie metropolii. W miejsce listy 12 metropolii pojawił się zapis, że status metropolii dostaną aglomeracje powyżej 2 milionów mieszkańców - Warszawa i miasta Śląska.

O status metropolii będą mogły ubiegać się też aglomeracje powyżej pół miliona mieszkańców, które będą chciały ze sobą współpracować. Mniejsze miasta miałyby więc udowodnić rządowi, że dogadałyby się z okolicznymi gminami. Za to aglomeracja, która nie chciałaby tworzyć metropolii, nie musiałaby tego robić.

Tagi: aglomeracja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz