Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Białorusi uczczono 200 rocznicę Bitwy nad Berezyną.

0
Podziel się
bDzTbfhh

s Na Białorusi uczczono 200 rocznicę Bitwy nad Berezyną.
Białoruś - Napoleon - bitwa - rocznica

Na Białorusi uczczono 200. rocznicę Bitwy nad Berezyną. Żołnierzy, którzy zginęli w walkach wojsk napoleońskich z rosyjskimi wspominano dziś w okolicach białoruskiego miasta Borysów. Przedstawiciele białoruskich władz oraz dyplomaci z ambasad Francji, Rosji i Polski złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi miejsca walk.
Główne uroczystości z udziałem kilku tysięcy ludzi odbyły się na Brylewskim Polu. To właśnie na nim 200 lat temu doszło do walk amii napoleońskiej wycofującej się spod Moskwy z nacierającymi jednostkami rosyjskimi.
Na obchody przybył Charles Napoleon. Potomek młodszego brata cesarza Francuzów powiedział mediom, że dla niego jest bardzo ważne, by pomniki upamiętniające miejsce bitwy odwiedzali ludzie i oddawali hołd poległym oraz aby przybywali tu turyści.
Borys Batura, gubernator obwodu mińskiego zwrócił uwagę, że w czasie wojny 1812 roku Białorusini walczyli zarówno po stronie wojsk napoleońskich jak i rosyjskich. Profesor Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że w Bitwie nad Brezyną ważną rolę odegrały wojska polskie będące w składzie armii napoleońskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa

bDzTbfhj
bDzTbfhK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)