Notowania

polak
02.11.2008 08:55

Na Cmentarzu w Charkowie zostanie odprawione nabożeństwo za dusze pomordowanych Polaków

Poprzedzą je modlitwy ekumeniczne w ukraińskiej części nekropolii noszącej oficjalną nazwę Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu. Na Polskim Cmentarzu Wojskowym znajduje się 75 masowych grobów: 15 polskich, kryjących szczątki ofiar Zbrodni Katyńskiej i 60 ze szczątkami przedstawicieli wielu narodowości byłego Związku Radzieckiego, również ofiar mordów popełnionych przez komunistyczne władze.

Podziel się
Dodaj komentarz

W uroczystościach wezmą udział bliscy pomordowanych z Rodzin Katyńskich, będzie też marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, biskup polowy, ksiądz Tadeusz Płoski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Będą przedstawiciele władz ukraińskich. Bronisław Komorowski w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że będzie okazja do poruszenia kwestii upamiętnienia ofiar, których szczątki odkryto w ogromnych wspólnych grobach w Bykowni pod Kijowem. Zaznaczył, że jego wizyta nie ma charakteru oficjalnego, mie ma więc mowy o oficjalnych dwustronnych rozmowach.

Bronisław Komorowski zauważył, że po raz pierwszy uroczystość na Cmentarzu Katyńskim, z udziałem najwyższych przedstawicieli państwa polskiego, odbywa się w Dzień Zaduszny.

Strona ukraińska przygotowała tablicę upamiętniającą miejsce kaźni polskich oficerów. Odsłoni ją na ścianie gmachu NKWD w Charkowie Andrzej Wajda, syn zamordowanego tam majora Wojska Polskiego Jakuba Wajdy.

Tagi: polak, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz