Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na Podkarpaciu więcej zachorowań na odrę

0
Podziel się:

W województwie podkrapackim notowany jest wzrost zachorowań na odrę. Zastępca głównego inspektora sanitarnego Marek Grabowski sprecyzował, że dotyczy to terenów graniczących z Ukrainą.

Po stronie ukraińskiej w pierwszym półroczu zachorowało na odrę ponad dwa tysiące ludzi. W Polsce, gdzie dotychczas stwierdzano kilkanaście przypadków rocznie, od stycznia do czerwca tylko w Podkarpackiem zachorowało 13 osób. Zdaniem Marka Grabowskiego, prawdopodobnie wszyscy zarazili się na Ukrainie. Epidemiolodzy badają tę sytuację. Liczą też na współpracę ze strony Ukraińców.
Odra jest z pozoru niegroźną chorobą wieku dziecięcego. Przenosi się drogą kropelkową. Objawia się przede wszystkim ostrym bólem gardła i stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Charakterystyczne jest pojawienie się na błonie śluzowej policzków białawych przebarwień - tak zwanych plam Koplika - oraz wysypki. Przy odpowiednim leczeniu chorobę można zwalczyć w ciągu kilku dni. Nieleczona odra może spowodować powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia mózgu.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)