Notowania

wiadomości
15.03.2012 15:23

Nadcisnienie tetnicze-program

Nadciśnienie tętnicze-program

Podziel się
Dodaj komentarz

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, z tego co 3. osoba nie wie, że jest chora. W Warszawie zainaugurowano narodowy program edukacyjny "Cała Polska leczy nadciśnienie". Celem kampanii jest poprawa wykrywalności schorzenia i skutecznego prowadzenia jego terapii.
Profesor Krzysztof Narkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że nadciśnienie tętnicze nie boli, ale nieleczone niszczy cały układ krążenia. Może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia nerek czy dna oka.
Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego profesor Krystyna Widecka zwraca uwagę, że nadciśnienie tętnicze dotyka coraz młodszych osób. Kiedyś pojawiało się po 40. roku życia, obecnie dotyka już 20-30 latków. Profesor Widecka dodaje, że w 30 procentach nadciśnienie jest uwarunkowane genetycznie.
Nadciśnienie tętnicze występuje wtedy, gdy podczas kilkukrotnych pomiarów dokonanych w spoczynku wartość ciśnienia jest równa lub wyższa niż 140/ 90 milimetrów słupa rtęci. Lekarze podkreślają, że w leczeniu choroby bardzo ważna jest zmiana stylu życia: obniżenie masy ciała, rzucenie palenia, zmniejszenie spożycia soli oraz większa aktywność fizyczna.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz