Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody Mediów Publicznych

0
Podziel się:

to ogłoszony dzisiaj oficjalnie wspólny projekt Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Nagrody będą przyznawane co roku, a otrzymają je: autor najlepszej książki, napisanej i wydanej w języku polskim oraz kompozytor polski za utwór muzyczny. Laureaci otrzymają 200 tysięcy złotych oraz promocję na antenie Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Projekt Nagrody Mediów Publicznych zainaugurowali uroczyście prezesi obu instytucji. Pomysł ufundowania nagrody dla polskich twórców zrodził się z głębokiego przekonania, że nasza kultura wymaga promocji.

Zdaniem prezesa Polskiego Radia Krzystofa Czabańskiego ufundowanie nagród to wkład mediów publicznych w promocję kultury. Jak dodaje prezes Czabański, Polskie Radio ma bogate tradycje w propagowaniu polskiej kultury. Jak przypomina, Program Drugi jest poświęcony "wysokiej kulturze" i właśnie na tej antenie współcześni kompozytorzy polscy znajdują miejsce do prezentowania swoich dzieł, miejsce o które - zdaniem prezesa Polskiego Radia - tak trudno na skomercjalizowanym rynku.

Jak podkreśla z kolei prezes Telewizji Polskiej Andrzej Urbański, to pierwsza tej rangi nagroda w Polsce. Urbański zaznacza, że media publiczne, fundując nagrody, udostępniają również swoje anteny dla promocji wybitnych dzieł. W jego opinii Polskie Radio i Telewizja Polska są najważniejszymi w kraju instytucjami zaangażowanymi w polską kulturę, ale do tej pory nie było zwieńczenia tej działalności.

Jury składa się z wybitnych specjalistów. Przewodniczącą jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literackiej jest Julia Hartwig, a muzycznej - Włodzimierz Kotoński. Jury wybierze 7 najbardziej wartościowych pozycji, spośród których wyłoni zwycięzcę.

Prezes Pen Clubu i jednocześnie wiceprzewodniczący jury nagrody literackiej Adam Pomorski zaznaczył, że Nagrody Mediów Publicznych to projekt, który środowisko literackie przyjęło z dużą satysfakcją. Wiceprzewodniczący jury nagrody muzycznej Paweł Szymański podkreślił zaś, że Nagrody Mediów Publicznych pomogą w promocji polskich artystów

Od jutra można zgłaszać kandydatów do nagrody za publikacje dzieł w 2007 roku. Jak przypomina koordynator Nagród Mediów Publicznych Beata Chmiel, każde zgłoszenie zostanie poddane wnikliwej analizie.

Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej zawarły umowę o utworzeniu trzeciej kategorii nagród - za pracę historyczną. Będzie to wyróżnienie za pracę, poświęconą współczesnej historii Polski.

W planach są również inne przedsięwzięcia. Polskie Radio i TVP podpisały list intencyjny o dalszej współpracy na przykład w obszarze muzyki rozrywkowej i w dziedzinie wspierania zespołów artystycznych, takich jak Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra Kameralna Agnieszki Duczmal w Poznaniu i Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)