Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najdroższe konie arabskie w Janowie Podlaskim

0
Podziel się
bEqizIlh

Najpiękniejsze i najdroższe konie arabskie na świecie są w Janowie Podlaskim na Lubelszczyznie. Dziś (18.08) po raz 44. odbędzie się aukcja koni czystej krwi. Na licytację zjechali kupcy z całego świata głównie z krajów arabskich. Są też klienci z USA i Wielkiej Brytanii.
Polska od kilkudziesięciu lat jest światowym liderem w hodowli koni tej rasy - mówi Anna Stojanowska główny specjalista do spraw hodowli konia arabskiego w Polsce.
Urodę konia ocenia się na podstawie pięciu elementów: typu, kształtu głowy i szyi, budowy kłody, czyli tułowia, budowy nóg oraz ruchu. - Im wyższa ocena, tym wyżej klasyfikowany jest koń - wyjaśnia Stojanowska.
W tym roku najdroższe konie zostaną wystawione na licytację na początku aukcji - mówi Stojanowska. To klacz z Janowa Podlaskiego Belgika córka czempiona świata Gazala Al Shakab i klacz El Shagira z Michałowa.
Aukcja "Pride of Poland" rozpocznie się o 17.00.
Od 10 lat kupcy płacą za polskie araby w euro. Najdroższy polski arab to Penicylina sprzedana w 1985 roku do USA za półtora miliona dolarów. Za ogiera El Paso nabywca z USA w 1981 roku zapłacił milion dolarów.
W 2008 roku za klacz Kwesturę nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapłacił 1 milion 125 tysięcy euro, w 2009 roku za klacz Pintę nabywca z Wielkiej Brytanii zapłacił pół miliona euro, w 2011 klacz Piacenza została sprzedana za 475 tysięcy euro.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEqizIlK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)