Notowania

wiadomości
19.05.2013 01:55

"Nasz Dziennik" - Ofiary pochowane na "Łączce" krępowano

Podziel się
Dodaj komentarz

"Nasz Dziennik"-"Łączka"-szczątki

Niektórych więźniów pochowanych na "Łączce" krępowano. Archeolodzy prowadzący prace ekshumacyjne na warszawskich Powązkach odnaleźli szczątki osoby, którą pogrzebano na boku z rękami związanymi z tyłu - informuje "Nasz Dziennik". Dodatkowe skrępowanie to wyjątkowa sytuacja - dodaje gazeta.
Kierujący pracami historyk IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk opisuje, że w sobotę odnaleziono szczątki trzech osób pochowane stosunkowo płytko, na głębokości metra i dwudziestu centymetrów. Wsród nich znajduje się jedna skrępowana osoba. "Mamy potwierdzenie, że są to pochówki więzienne" - mówi Szwagrzyk. Historyk dodaje, że badacze znaleźli w obrębie muru kończącego cmentarz pochówki inne niż więzienne. Stało się podczas badań sondażowych, których celem było określenie granic pomiędzy polem więziennym, a pozostałą częścią.
"Nasz Dziennik" przypomina, że 13 maja IPN rozpoczął II etap badań na Powązkach mający na celu poszukiwanie szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 1948-1956. Badacze, wśród których są archeolodzy, lekarze medycyny sądowej i genetycy zamierzają wydobyć około 200 zamordowanych przez UB osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Nasz Dziennik"/kry/gaj

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz