Notowania

dzienniki
03.04.2009 23:31

"Nasz Dziennik" - Rozmowa z Waszczykowskim

Zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego krytykuje premiera za wypowiedź, dotyczącą sfinalizowania ze Stanami Zjednoczonymi porozumienia o tarczy antyrakietowej. W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Witold Waszczykowski ocenia, że nie zabiegając o to pozozumienie, Polska nie zabiega o sojusz polsko - amerykański.

Podziel się
Dodaj komentarz

Chodzi o słowa Donalda Tuska, który powiedział, że "nie bedziemy ponaglać Amerykanów" w sprawie tarczy antyrakietowej. W opinii Witolda Waszczykowskiego jest to wyrazem przyjęcia złej strategii, ponieważ - jak wyjaśnia - w obecnej sytuacji w Europie powinniśmy zabiegać o sojusznicze kontakty z Amerykanami. Rozmówca "Naszego Dziennika" zauważa, że po 10 latach członkostwa w NATO, Polska wciąż nie ma infrastruktury NATO-wskiej, co daje jej inny status bezpieczeństwa, niż państwom Europy Zachodniej.
W rozmowie z gazetą wiceszef BBN zwraca również uwagę, że jednym z priorytetów nowego amerykańskiego rządu jest porozumienie się z Rosją. Jak wyjaśnia Waszczykowski, kraj ten jest bowiem traktowany jako niezbędny w realizacji polityki Stanów Zjednoczonych i kilku dużych państw europejskich. Zdaniem wiceszefa BBN, właśnie to zdecydowało o nieudzieleniu przez Amerykę poparcia polskiemu kandydatowi na sekretarza generalnego NATO. "Uznano, że taki człowiek jak Radosław Sikorski, a być może szerzej - człowiek z tego regionu - nie dawałby rękojmi wykonania zadania zbliżenia z Rosją" - mówi Waszczykowski "Naszemu Dziennikowi".

ND/MagM/Siekaj

Tagi: dzienniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz