Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Nasz Dziennik" - Złoża gazu jak stragan z pietruszką

0
Podziel się

Firmy poszukujące gazu łupkowego będą mogły eksploatować jego złoża bez konieczności występowania o przyznanie koncesji wydobywczej. "Nasz Dziennik" dowiedział się, że taką możliwość przewiduje przyjęta przez komisję nadzwyczajną rządowa nowelizacja prawa geologicznego i górniczego

bEgSyPhN

Według nowych przepisów będzie jedna koncesja - poszukiwawcza, a po niej prawo do wydobycia będzie inwestorowi przysługiwać bez przetargu. Eksperci ostrzegają - pisze "Nasz Dziennik" - że cenę za eksploatację gazu podyktują nam koncerny mające technologie i większość koncesji.
Gazeta przypomina, że dotąd koncesje były dwustopniowe - na poszukiwanie i na wydobycie. Otrzymanie tej pierwszej nie gwarantowało, że firma, która znalazła i udokumentowała złoża, otrzyma prawo do ich eksploatacji.
"Można wręcz odnieść wrażenie, że państwo wycofuje się z kontrolowania narodowych zasobów, jakby nie istniały" - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" profesor Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie PiS.
Wkrótce wystarczy podpis urzędnika, by na dziesiątki lat pozbawić państwo pożytków z własnych zasobów naturalnych. To kolejny świadomy krok do przekazania faktycznej własności kopalin w ręce inwestorów - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Nasz Dziennik"/kry/Piotr Paszkowski

bEgSyPiq
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)