Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
20.12.2011 18:41

NAUKA- Nowy rodzaj metalu

Naukowcy wykryli nowy rodzaj metalu blisko środka Ziemi. Wyjaśnia on częściowo pochodzenie ziemskiego pola magnetycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Badaczy zaskoczył fakt, że nie jest to nowy pierwiastek, czy związek chemiczny. Chodzi o dobrze znany tlenek żelaza. W normalnych warunkach na powierzchni Ziemi jest on izolatorem - nie przewodzi prądu elektrycznego. W temperaturze1650 stopni i ciśnieniu siedmiuset tysięcy atmosfer tlenek żelaza zmienia jednak swe właściwości i staje się świetnym przewodnikiem prądu. Amerykańskich naukowców zadziwił fakt, że choć zmiana elektryczna zaszła, wewnętrzna budowa tlenku żelaza pozostała taka sama. Inne substancje, które w ekstremalnych warunkach zmieniają swe przewodnictwo elektryczne zwykle zmieniają też swą strukturę. Zdaniem naukowców nowe odkrycie wyjaśnia zależności elektryczne między płynnym jądrem ziemskim a skorupą i tłumaczy, dlaczego pole magnetyczne Ziemi wygląda tak, a nie inaczej.
Wyniki badań naukowców z Carnegie Institution for Science publikuje pismo Physical Review Letters.
Tlenek żelaza jest dobrze znaną substancją wykorzystywaną jako barwnik np w kosmetykach, tatuażach czy tonerach do laserowych drukarek.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz