Notowania

naukowcy
20.11.2008 16:26

Naukowcy potwierdzili, że szkielet odnaleziony we Fromborku to szczątki Mikołaja Kopernika

Tożsamość szczątków potwierdziło badanie kodu DNA. W 2005 roku z grobu we fromborskiej katedrze wydobyto czaszkę starszego mężczyzny. Na podstawie czaszki odtworzono wygląd zmarłego, który okazał się podobny do zachowanych portretów astronoma.

Podziel się
Dodaj komentarz

Profesor Karol Piasecki, antropolog z Uniwersytetu Szczecińskiego który badał szkielet mówi, że to jednak zbyt mało by potwierdzić, że rzeczywiście są to kości Mikołaja Kopernika. Dlatego szwedzcy naukowcy porównali kod DNA z czaszki z kodem DNA z włosów Kopernika, znalezionych w jego książce przechowywanej w Uppsali.

Profesor Piasecki wyjaśnia, że analiza sekwencji kodu genetycznego daje niemal stuprocentową pewność co do tożsamości zwłok. Naukowiec dodaje, że do przeprowadzenia badania wystarczy materiał genetyczny, zachowany we włosach, kościach a szczególnie w zębach sprzed kilkuset lat.

Miejsca pochówku Mikołaja Kopernika odnalazł profesor Jerzy Gąssowski, archeolog z Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Specjalistyczne badanie DNA szczątków przeprowadziła profesor Marie Allen z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

Tagi: naukowcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz