Notowania

wiadomości
25.10.2013 11:32

Neumann: 360 milionów na dyrektywę transgraniczną w 2014 roku

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku pacjenci, którzy wyjadą na leczenie za granicą - nie dostaną zwrotu pieniędzy. W budżecie nie ma na ten cel środków. Dziś w Unii Europejskiej wchodzi w życie dyrektywa, która daje chorym prawo do korzystania z opieki medycznej w innym kraju.
Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział IAR, że dopiero na przyszły rok zaplanowano na leczenie polskich pacjentów za granicą ponad 360 milionów złotych. Jeżeli pula pieniędzy na ten cel zostanie wyczerpana, to następni, którzy zwrócą się z fakturami lub rachunkami, będą musieli czekać do roku 2015. Neumann podkreślił, że ograniczenia są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów w Polsce i "nie rozbić" budżetu Funduszu. Konieczne będzie też skierowanie na leczenie, a w przypadku procedur wysokospecjalistycznych, kosztowych lub wymagających hospitalizacji - zgoda NFZ.
Według ministerstwa zdrowia, dopiero ustawa będzie podstawą do składania i rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej. Jej projekt jest obecnie konsultowany. Prawdopodobnie wejdzie w życie z początkiem roku.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz