Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NFZ wydłuża termin ważności europejskiej karty

0
Podziel się:

Z kartą EKUZ możemy skorzystać z porady lekarskiej zagranicą.

NFZ wydłuża termin ważności europejskiej karty
(DNY59/CC/iStockphoto)
bETnzLmJ

Z dwóch do trzech miesięcy wynosić ma termin ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dokument uprawnia osoby wyjeżdżające w celach turystycznych do krajów Unii Europejskiej do leczenia na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa.

Olaf Johne z Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że od wyrobienia karty potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego oraz wypełniony wniosek.

bETnzLmL

Olaf Johne radzi, aby przed urlopem dokładnie zapoznać się z informacją, jak funkcjonuje opieka zdrowotna w kraju, do którego wyjeżdżamy. W niektórych państwach obowiązują dopłaty do leczenia lub za wypisanie recepty. Warto pamiętać, że w razie nagłej choroby lub wypadku koszty leczenia pokrywamy z własnej kieszenie, a dopiero po powrocie możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów. Dlatego trzeba zachować rachunki.

Tylko w Oddziale Mazowieckim NFZ dziennie jest wydawanych około 2 tysięcy Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, rocznie ponad 150 tysięcy. W zeszłym roku NFZ wyrobił ponad milion 200 tysięcy kart, najwięcej w okresie wakacyjnym.

Od nowego roku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie wydawana na 6 miesięcy.

bETnzLnm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)