Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie badamy się w kierunku wykrycia wirusa HIV

0
Podziel się
bEpNLTuJ

Zdrowie - HIV - AIDS

Nie badamy się w kierunku wykrycia wirusa HIV - alarmują specjaliści. Tymczasem co roku liczba nowych zakażeń rośnie. W Warszawie dyskutowali o tym uczestnicy konferencji "AIDS 2013".
Stefan Bogusławski z Sequence HC Partners, firmy badawczej zajmującej się rynkiem medycznym, mówi, że w Polsce powoli rośnie liczba wykrywanych zakażeń HIV. Obserwujemy coraz większą liczbę osób, u których za pomocą testów wykryto wirusa. To nie jest jeszcze choroba ale zakażenie wirusem HIV - podkreśla.
Profesor Andrzej Horban - krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dodaje, że mimo wzrostu zakażonych, liczba osób z AIDS jest na stałym poziomie. Zespół AIDS rozpoznaje się wtedy, gdy występują choroby z tak zwanej listy wskaźnikowej przy jednoczesnym zakażeniu HIV.
Profesor Brygida Knysz z Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS mówi, że postęp w leczeniu jest ogromny, ale nadal nie można wirusa wyeliminować całkowicie. Podkreśla, że wiele osób bagatelizuje zagrożenie, jakim jest zakażenie HIV, bo są skuteczne leki. Tymczasem nie zdają sobie sprawy ze skutków ubocznych ich stosowania. Podczas terapii pacjenci mogą odczuwać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki, złe samopoczucie, czasem dochodzi do zaburzeń czynności wątroby czy funkcji nerek.
Specjaliści przypominają, że wcześnie wykryte zakażenie pozwala kontrolować zakażenie i zaplanować leczenie.

IAR

bEpNLTvm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)