Notowania

wiadomości
27.01.2014 17:50

Niebezpieczna choroba coraz bliżej Polski

Podziel się
Dodaj komentarz

Niebezpieczna choroba coraz bliżej granic Polski. Weterynarze na Litwie stwierdzili afrykański pomór świń, u dwóch padłych dzików. Jeden z przypadków stwierdzono niedaleko Soleczników, drugi w okolicach miasta Alytus.
Najbliższy z przypadków wystąpił tylko 70 kilometrów od polskiej granicy. Nasi weterynarze już przygotowują się na wypadek wystąpienia tej groźnej, dla trzody chlewnej, choroby w Polsce.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski apeluje, aby każdy kto zauważy padłego dzika natychmiast zgłaszał taki przypadek do najbliższego weterynarza. - Chodzi o to, żebyśmy mogli pobrać próbki. Jeżeli u takiego dzika chorobę wykryjemy szybko, to będziemy mogli nad sytuacją zapanować. Jeśli nie, i choroba będzie się u dzików rozwijać, to zanim znajdziemy ten pierwszy przypadek, wirus może być już mocno rozpowszechniony.
Na Litwę choroby mają udać się przedstawiciele Komisji Europejskiej. Krzysztof Jażdżewski uważa, że rozsądne byłoby wprowadzenie zakazu importu mięsa dzików, czy myśliwskich trofeów z Litwy do naszego kraju.
W związku z tym, że przypadki afrykańskiego pomoru świń występowały wcześniej już między innymi na Białorusi wojewodowie z obszarów przygranicznych wydali odpowiednie rozporządzenia. Chodzi o to, aby niebezpieczna choroba nie przeniosła się na zwierzęta hodowlane.
Każdy dzik ustrzelony w pobliżu granicy musi być przebadany pod kątem występowania tej niebezpiecznej choroby.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz