Notowania

wiadomości
12.09.2011 12:06

Niemcy-Grecja-gospodarka

Zaostrza się ton dialogu na linii Berlin-Ateny. Po raz pierwszy członek niemieckiego rządu - minister gospodarki Philipp Roesler - mówi otwarcie o możliwości bankructwa Grecji. Tymczasem greckie władze starają się na wszelkie sposoby zapobiec takiej sytuacji. Jak powiedział premier Jeorios Papandreou, jego kraj czeka prawdziwa "walka tytanów".

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister Roesler napisał w gazecie "Die Welt", że jedynym ratunkiem dla euro może okazać się "kotrolowana upadłość" Grecji. Według niego, działania podejmowane przez Ateny są niewystarczające, co przyczynia się do spadku zaufania zarówno rynków, jak i obywateli do wspólnej europejskiej waluty.
Jak pisze "Der Spiegel", również niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nie wyklucza bankructwa Grecji. Tygodnik, nie podając źródła swoich informacji, pisze, że urzędnicy niemieckiego ministerstwa finansów przygotowują scenariusze na wypadek, gdyby rząd w Atenach okazał się niewypłacalny.
Pojutrze w Atenach ma się odbyć kolejne posiedzenie ekspertów tak zwanej Trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy starają się wypracować pakiet pomocowy dla Grecji. Ich ostatni pobyt w Atenach na początku września nie był udany. Jak donosiły media, eksperci byli niezadowoleni z niewielkiej woli współpracy ze strony greckich władz.
Tymczasem gospodarka Grecji ma się coraz gorzej. Jeszcze w maju prognozowano, że spadek wyniesie -3,8 procent, teraz mówi się już o - 5 procentach.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz