Notowania

niemcy
05.04.2010 17:55

Niemcy - pokojowe marsze wielkanocne

Dziesiątki tysięcy przeciwników zbrojeń i wojen demonstrowało na ulicach niemieckich miast w tradycyjnych marszach wielkanocnych. W tym roku marsze pokojowe w Wielkanoc odbyły się po raz 50.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pół tysiąca osób zgromadziło się na ulicach Hamburga. Demonstrując za pokojem i rozbrojeniem, domagali się rozwiązania NATO. 200 osób uczestniczyło w marszu w centrum Berlina. Mieszkańcy stolicy Niemiec protestowali przeciwko lobby zbrojeniowemu, które - jak twierdzili - usytuowało swoje biura w bezpośredniej bliskości Bundestagu. Symbolem protestu przeciwko polityce niemieckiego rządu była kukła Angeli Merkel, którą manifestanci we Frankfurcie nad Menem umieścili na makiecie rakiety atomowej.

Według organizującej demonstracje sieci "Kooperacja dla Pokoju", od piątku w marszach wielkanocnych wzięły udział dziesiątki tysięcy uczestników na ulicach 70 miast. Wśród haseł pojawiały się żądania wycofania Bundeswehry z Afganistanu, likwidacji broni jądrowej i zakończenia niemieckiego eksportu broni.

W tym roku marsze wielkanocne odbyły się po raz 50-ty. Pierwsza tego typu manifestacja miała miejsce w 1960 r., kiedy przed poligonem Bergen-Hohne na północy Niemiec ponad tysiąc przeciwników zbrojeń demonstrowało przeciwko manewrom Bundeswehry z użyciem amerykańskich głowic nuklearnych.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz