Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
24.01.2010 11:34

Niemcy chcą więcej wojska w Afganistanie

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemcy zaproponują na konferencji w Londynie w przyszłym tygodniu zwiększenie swojego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg zapowiedział to w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Zu Guttenberg oświadczył, że jeszcze przed zaplanowaną na czwartek konferencją rząd w Berlinie zadeklaruje, ilu dodatkowych żołnierzy wyśle do Afganistanu. Zwiększenie kontyngentu Bundeswehry będzie jednak zależeć od wyników konferencji - zastrzegł zu Guttenberg.
Obecnie pod Hindukuszem może stacjonować maksymalnie 4500 niemieckich żołnierzy. Agencja prasowa DPA twierdzi, że ministerstwo obrony planuje zwiększenie tej liczby o 1500 żołnierzy. Takie informacje pojawiły się w niemieckich mediach już w tygodniu, ale resort wówczas je zdementował.
Podczas londyńskiej konferencji Niemcy zgłoszą też kilka innych propozycji. Minister zu Guttenberg zapowiedział między innymi zmianę niemieckiej strategii w zakresie szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa. Niemieccy instruktorzy mają szkolić afgańskich policjantów i wojskowych w terenie, a nie tylko w bazach Bundeswehry. Z kolei minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle proponuje stworzenie programu resocjalizacyjnego dla tych talibów, którzy zerwą z terroryzmem.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz