Notowania

wiadomości
22.01.2013 18:56

Niemcy i Francja uczciły rocznicę Traktatu Elizejskiego

Podziel się
Dodaj komentarz

Francja i Niemcy uczciły 50. rocznicę podpisania Traktatu Elizejskiego. W Berlinie odbyło się wspólne posiedzenie parlamentów obu krajów oraz francusko-niemieckie konsultacje rządowe.
Przemawiając przed niemieckimi i francuskimi deputowanymi kanclerz Angela Merkel podkreślała wagę zawartego 50 lat temu traktatu. Jak mówiła, dokument postawił relacje niemiecko-francuskie na zupełnie nowej politycznej podstawie i wytyczył drogę do trwałego pojednania miedzy obu krajami. "Miało to ogromne znaczenie nie tylko dla Francji i Niemiec, ale też całej Europy" - zwracała uwagę niemiecka kanclerz.
W przemówieniach zarówno Angeli Merkel jak i prezydenta Francji Francoisa Hollanda, nie zabrakło odniesień do kryzysu, który zachwiał ostatnio Europą. Szefowa niemieckiego rządu zaznaczała jednak, że pięćdziesięcioletnia francusko-niemiecka przyjaźń pokazuje, że nawet największe problemy mogą zostać pokonane, gdy postawi się na siłę pokoju i wolności i gdy ma się odwagę do zmian.
Traktat Elizejski podpisano 22 stycznia 1963 roku. Umowa zakładała zacieśnianie współpracy Francji z Niemcami w zakresie polityki zagranicznej, spraw gospodarczych i obronnych. Dokument stanowi symbol francusko-niemieckiego pojednania.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz