Notowania

niemcy
21.11.2008 18:57

Niemcy: Kolekcjoner przekaże część zbiorów Zamkowi Królewskiemu

Jeden z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów pamiątek historycznych Tomasz Niewodniczański zapowiedział przekazanie części swoich zbiorów Zamkowi Królewskiemu. Do Warszawy mają wkrótce trafić bezcenne mapy i plany polskich miast oraz listy i rękopisy wybitnych Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niewodniczański, który mieszka w niemieckim Bitburgu, w ciągu 40 lat zgromadził ogromną kolekcję archiwaliów i kartografików. Już wcześniej zapowiadał, że część z nich chce przekazać Polsce. Uzależniał jednak ostateczną decyzję od zwrotu Niemcom tzw. Berlinki - przechowywanej w Krakowie kolekcji z dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.

Zrezygnował z tego warunku, ponieważ stracił nadzieję, że Polska i Niemcy osiągną w tej sprawie porozumienie. 75-letni kolekcjoner przyznał też, że - jak się wyraził - u kresu życia chciałby jeszcze raz przeżyć radość obdarowywania.

Na Zamek Królewski trafi zbiór starych map, planów, atlasów i widoków polskich miast. Do Warszawy powrócą również między innymi dokumenty podpisane przez królów Polski, pierwodruk "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, rękopisy utworów Mickiewicza i Gombrowicza.

Część zbiorów Tomasza Niewodniczańskiego już raz była pokazywana na Zamku Królewskim - w 2002 r. na wystawie "Imago Poloniae". Kolekcjoner przekazał już w 1998 r. zbiór map z terenu Pomorza Uniwersytetowi Szczecińskiemu, a w 2002 r. podarował wrocławskiej Bibliotece Ossolineum ponad 200 map Śląska.

Tagi: niemcy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz