Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy Solidarność jubileusz prasa

0
Podziel się:

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa strajki z sierpnia 1980 r. "decydującym ciosem" zadanym komunizmowi. W 30-lecie powstania Solidarności gazeta przypomina historię związku.

"Frankfurter Allgemeine" pisze, że po tym ciosie komunistyczna dyktatura w Polsce nigdy się nie podniosła. Kiedy generał Jaruzelski wprowadzał w grudniu 1981 r. stan wojenny, Polska była już innym krajem - czytamy w dzienniku z Frankfurtu.
"Następne lata były depresyjnym epilogiem komunistycznej dyktatury w Polsce, której przywódcy próbowali nadać swojej władzy pozory legitymacji społecznej, choć było oczywiste, że tej legitymacji nie mają" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Dziennik podkreśla również znaczenie Solidarności dla zjednoczenia Niemiec. Przypomina, że traktat jednoczący oba państwa niemieckie podpisany został 31 sierpnia 1990 r. - dokładnie 10 lat po podpisaniu Porozumień Sierpniowych. "Zawdzięczamy to także Wałęsie i jego sprzymierzeńcom" - pisze gazeta.
A w sierpniu '89 r. - trzy miesiące przed pokojową rewolucją w innych krajach bloku wschodniego - Polska miała niekomunistycznego premiera, a uciekinierzy z NRD prosili w Warszawie o azyl polityczny - konkluduje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)