Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 13:17

NIK-świadczenia medyczne-raport

Podziel się
Dodaj komentarz

NFZ łamie własne regulacje i naraża zdrowie pacjentów. Jakość i dostępność świadczeń medycznych w Polsce pozostaje praktycznie poza kontrolą. Tak brzmi konkluzja raportu NIK.
W dokumencie czytamy, że kontrolerzy NFZ pojawiają się w placówkach, z którymi Fundusz podpisał umowy, średnio raz na 12 lat. W przychodniach - raz na 24 lata. W gabinetach stomatologicznych - raz na 18 lat. Niektóre zakresy świadczeń medycznych pozostają poza jakimkolwiek nadzorem.
To niepokoi, mówi rzecznik Najwyższej Izby Kontroli. Paweł Biedziak podkreśla, że NIK otrzymuje sygnały o nieprawidłowościach w wykonywaniu kontraktów przez placówki ochrony zdrowia, ale - w zaistniałej sytuacji - nawet nia ma na czym się oprzeć by zweryfikować ich prawdziwość.

W odpowiedzi na uwagi Izby, prezes NFZ planuje wykreślenie z zarządzenia dotyczącego działalności Funduszu wymogu kontrolowania każdej jednostki przynajmniej co pięć lat. Według NIK, to złe rozwiązanie, i to zarówno ze względu na zdrowie pacjentów, jak i interes budżetu państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz