Notowania

wiadomości
16.11.2012 13:48

NIK - fundusze unijne - wykorzystanie

Najwyższa Izba Kontroli dobrze ocenia poziom wykorzystania środków unijnych. W 2011 roku wykorzystano 96 procent środków, które planowano przeznaczyć na realizację różnych programów rozwojowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najgorzej wydajemy pieniądze z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Założenia tego programu zostały zrealizowane jedynie w 52 procentach. Z raportu NIK wynika, że problemem jest tu dwustopniowy proces podejmowania decyzji, który znacznie wydłużył okres od złożenia wniosku do wypłaty środków.
Bardzo dobre wskaźniki notują krajowe programy operacyjne, z których środki rozdysponowano na poziomie prawie 95 procent. Na przykład program Infrastruktura i Środowisko, który finansuje między innymi budowę dróg i autostrad został zrealizowany na poziomie 97 procent. Spośród krajowych programów najgorzej wypada program Innowacyjna Gospodarka, z którego budżetu wydano 87 procent środków, które założono w budżecie na 2011 rok.
Podobnie wygląda sytuacja z programami regionalnymi. Z raportu NIK wynika, że założenia budżetowe w tym obszarze zrealizowano na poziomie 98,5 procent. Najlepiej unijne środki wydaje województwo opolskie, które wykorzystało w 2011 roku prawie 100 procent przyznanych środków. Najgorzej lubuskie, które wykorzystało niewiele ponad 97 procent.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz