Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nobel-chemia-Lefkowitz-Kobilka

0
Podziel się:

Robert Lefkowitz oraz Brian Kobilka, profesorowie amerykańskich uniwersytetów, zostali laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Nagrodę przyznała im królewska Szwedzka Akademia Nauk za badania nad receptorami sprzężonymi z białkami G, co pomogło w stworzeniu wielu stosowanych dziś leków.
Amerykańscy profesorowie opisali w swoich badaniach wygląd i działalność receptorów. Członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślili, że te badania pomogą w produkcji leków skutkujących mniejszą ilością efektów ubocznych. Eksperci szwedzkiej Akademii wyjaśniają, że ludzkie ciało złożone jest z miliardów komórek, które tworzą jeden system. Każda komórka ma na zewnętrznej błonie małe receptory. Receptory te umożliwiają komórkom przystosowanie się do nowych sytuacji poprzez kontakt ze związkami chemicznymi na zewnątrz. Przykładem może być adrenalina, która odpowiada za wzrost ciśnienia krwi czy przyspieszenie bicia serca.
Badania nagrodzonych naukowców umożliwiły zrozumienie mechanizmu działania substancji takich jak adrenalina na komórki. Receptory te są także związane ze zmysłem wzroku, smaku czy zapachu. Eksperci podkreślają, że połowa stosowanych dziś leków działa za pośrednictwem receptorów sprzężonych z białkami G.
Dzisiejszy laureat otrzyma dyplom,medal oraz 8 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 940 tys. euro.
Lefkowitz pracuje w Howard Hughes Medical Institute oraz Duke University w USA, a Kobilka w Stanford University. Obydwaj są amerykańskim obywatelami.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)