Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ochojska: Polska może pomagać innym krajom

0
Podziel się:

Jedynka - Ochojska - PAH - rocznica

Polska Akcja Humanitarna obchodzi 20-lecie. Jej założycielka Janina Ochojska powiedziała w Jedynce, że choć Polska ma własne potrzeby, to może pomagać potrzebującym w innych krajach.
Przez 20 lat działalności Polska Akcja Humanitarna dostarczyła pomoc do 44 krajów. Czasem były to misje jednorazowe, ale na przykład w Czeczenii Organizacja działa od wielu lat. Janina Ochojska wyjaśniała, że decyzje o udzieleniu pomocy są nieraz oczywiste, jak na przykład w czasie powodzi w Polsce. Innym razem Akcja świadomie wybiera miejsce działania. Tak było na przykład z Darfurem, Somalią i Palestyną.
Mówiąc o palestyńskich terytoriach, na których izraelska armia niszczy cysterny na wodę, remontowane przez PAH, szefowa organizacji podkreśliła, że Akcja nie będzie występować do izraelskich władz o zezwolenia na prace przy cysternach. Prawo międzynarodowe nie przewiduje bowiem takich zezwoleń, a bez cystern Palestyńczycy nie mają wody pitnej. Do tej pory pieniądze na renowację cystern PAH otrzymywała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ale od nowego roku będzie to robić za własne środki. Akcja nie chce bowiem wydawać pieniędzy podatników na obiekty, które mogą zostać zniszczone. Janina Ochojska dodała, że współpraca Akcji z lokalnymi władzami na ogół układa się dobrze. Bez takiej współpracy działania humanitarne byłyby bowiem niemożliwe.
Szefowa PAH podkreśliła, że bliskie są jej wszystkie akcje humanitarne, tak w Polsce, jak i za granicą. Zadaniem Akcji jest ratowanie życia ludzkiego oraz pomoc w dostępie do wody, żywności i edukacji. Codziennie na świecie umiera z głodu 26 tysięcy ludzi. Otrzymywane od darczyńców pieniądze są wydawane zgodnie z ich oczekiwaniami.
Janina Ochojska przypomniała, że w 1985 roku zetknęła się z francuską organizacją humanitarną Equilibre, która pomagała Polakom. Na początku lat 90-tych była z tą organizacją w ogarniętym wojną Sarajewie i postanowiła zorganizować konwój z pomocą z Polski. Odzew na tę inicjatywę był bardzo duży i wysłano do Sarajewa kolejne konwoje. Stało się to zachętą do utworzenia Polskiej Akcji Humanitarnej. Zdaniem Janiny Ochojskiej, w Polsce była wtedy potrzeba pomagania innym krajom, nie było tylko kogoś, kto podejmie konkretne działania.
Polska Akcja Humanitarna zatrudnia obecnie 70 osób, ma też około 150 stałych wolontariuszy. Niektóre z tych osób działają w Akcji od 1993-4 roku. Zainteresowani pracą w Akcji mogą znaleźć informacje na stronie internetowej PAH. Janina Ochojska podkreśliła jednak, że praca ta jest bardzo trudna, bo wykonywana w trudnych warunkach..

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)