Notowania

lipiec
21.06.2010 14:19

Od 1 lipca tańszy roaming na terenie UE

Od pierwszego lipca powinniśmy zapłacić mniej za połączenia w roamingu, wykonywane i odbierane na terenie Unii Europejskiej - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. O wprowadzeniu nowych, niższych taryf zdecydowała w rozporządzeniu Komisja Europejska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak powiedział rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Piotr Dziubak, powinniśmy zapłacić o cztery eurocenty, czyli kilkanaście groszy mniej, niż w zeszłym roku. Taryfa wyniesie maksymalnie 39 eurocentów za połączenia wychodzące oraz 15 eurocentów za połączenia przychodzące.

W przeliczeniu na złotówki, powinno być to nie więcej niż jeden złoty 94 grosze za minutę i 74 grosze za minutę odebranego połączenia. Jednak UKE zastrzega, że to operatorzy telefonów komórkowych ustalają ceny za połączenia, zatem nie jest pewne, że zapłacimy mniej.

Od 1 lipca spada również eurotaryfa na SMS - będzie on kosztował 11 eurocentów, czyli ok. 54 grosze z VAT.

To nie jedyna nowość. Piotr Dziubak mówi, że Komisja Europejska stworzyła próg finansowy w wysokości 50-ciu euro dla osób korzystających z transmisji danych. Oznacza to, że przy zbliżaniu się do przekroczenia tego limitu otrzymujemy sms ostrzegawczy, w którym jest instrukcja, jak korzystać z wymiany danych po przekroczeniu limitu.

Rzecznik UKE informuje, że zdarzały się przypadki, gdy osoby korzystające na przykład z internetu za granicą płaciły później gigantyczne rachunki, stąd taki mechanizm ostrzegawczy.

A w przyszłym roku ma być jeszcze taniej, ceny na połączenia wychodzące i przychodzące w roamingu na terenie Unii będą tańsze o kolejne cztery eurocenty.

Tagi: lipiec, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz