Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od czasu wejścia do NATO Polska stała się aktywnym członkiem Paktu

0
Podziel się:

Do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji "10 lat Polski w NATO", zorganizowanej w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Kadra dowódcza i przedstawiciele uczelni wojskowych podkreślali, że Polska jest liderem przemian w NATO.

Były wiceminister obrony Andrzej Karkoszka wskazuje na słabość instytucjonalną NATO. Według niego Sojuszowi potrzebna jest reforma także w tym zakresie i światowy kryzys gospodarczy może te zmiany przyspieszyć. Karkoszka powiedział, że nie jesteśmy zadowoleni ze struktury dowodzenia Sojuszu i z rozmiarów administracji NATO. "W samej kwaterze NATO jest wiele tysięcy osób personelu cywilnego i wojskowego, który można wykorzystać lepiej" - powiedział Karkoszka. Zaznaczył, że bardzo trudno rezygnować niektórym krajom z poszczególnych dowództw. "Nacisk rzeczywistości wymusi te zmiany" - dodał.

O konieczności reformy koncepcji działania NATO przekonana jest większość jej członków. Zdaniem generała Mieczysława Bieńka na najbliższym szczycie NATO w kwietniu podjęty zostanie ten temat. Jednak zdaniem generała na konkretną reformę będziemy musieli jeszcze poczekać. "NATO to jest skomplikowana machina" - powiedział generał Bieniek. Dodał, że obowiązująca koncepcja strategiczna NATO została przyjęta w 1999 roku, a potem pojawiły się nowe wyzwania dla Sojuszu między innymi zagrożenie terroryzmem.

Podsumowując udział Polski NATO warto przypomnieć, że obecnie ponad 300 naszych wojskowych pełni funkcje w strukturach Sojuszu. W ciągu dziesięciu lat członkostwa takie doświadczenie zdobyło aż tysiąc Polaków.

W Brukseli trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO. Szefowi dyplomacji zajmują się między innymi misją w Afganistanie. Podjęli też decyzję o wznowieniu formalnych relacji z Rosją. Zostały one zamrożone po sierpniowej wojnie w Gruzji. W grudniu ministrowie spraw zagranicznych dali zgodę na nieformalne rozmowy z Rosjanami.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)