Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPINIA Bruksela - Maes - DSK - nastepcy

0
Podziel się:

OPINIA Bruksela - Maes - DSK - następcy

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso poparli "europejską" kandydaturę na nowego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dotychczasowy prezes Funduszu Dominik Strauss-Kahn, który w sobotę został aresztowany w Nowym Jorku pod zarzutem usiłowania gwałtu na pokojówce, rano zrezygnował z funkcji.
Od niedzieli media na całym świecie spekulują na temat następcy Strauss-Kahna. Europejscy politycy i eksperci podkreślają w nieoficjalnych rozmowach, że stanowisko to, zgodnie z niepisaną zasadą, powinno pozostać w Europie. Powodem ma być m.in. kryzys w strefie euro, a w szczególności kłopoty Grecji.
Były unijny dyplomata i jednocześnie ekspert do spraw finansowych Albert Maes podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że poparcie niemieckiej kanclerz znacznie zwiększa szanse ewentualnego europejskiego kandydata. "Myślę, że bardzo ważne są tutaj zarówno Niemcy i Francja jak i ich ewentualny sojusz. To są dwa najważniejsze kraje członkowskie Unii Europejskiej. To ich poparcie zwiększa szanse Europejczyka. Być może zwiększy szanse ewentualnego francuskiego kandydata, choć tego nie jestem do końca pewien, bo ta kwestie nie leży wyłącznie w rękach Europy. Potrzebujemy poparcia Trzeciego Świata i Amerykanów" - powiedział Maes.
W komentarzach a także w sugestiach polityków co do następcy Dominika Strauss-Kahna słychać też głosy, że być może szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego powinien być ktoś z krajów o rozwijającej się gospodarce, takich jak Turcja, Chiny, Indie czy RPA.
Albert Maes uważa, że z punktu widzenia interesów Europy, a zwłaszcza pomocy Funduszu takim krajom jak Grecja czy Irlandia, byłoby dobrze, gdyby na fotelu szefa MFW zasiadał Europejczyk. Maes podkreśla jednak, że Europa nie powinna się przy tym upierać. "Nie można już dzisiaj powiedzieć, że Europejczyk jest niezbędny, że będzie gwarancją dalszej aktywności i zainteresowania Funduszu problemami Europy. Jeśli szefem zostanie ktoś spoza Europy, być może będzie ten kurs kontynuował. Tego na razie nikt nie wie" - podkreślił.
W Brukseli wśród możliwych kandydatów na stanowisko szefa MFW wymienia się między innymi obecną francuską minister finansów Christine Lagarde. Mówi się też, że dobrym kandydatem byłby ustępujący prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)