Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
OPIS Japonia-Tokio-zagrożenie-sytuacja
Stopień promieniowania wokół elektrowni atomowej w Fukushimie znacznie zwiększył się i osiągnął poziom zagrażający zdrowiu - poinformowały japońskie władze. Prawdopodobną tego przyczyną jest pożar reaktora numer 4.
Czytaj więcej w Money.pl
Tokio 2020. Japonia powołała ministra ds. igrzysk olimpijskich
Największym wyzwaniem dla 65-letniego, byłego rugbisty i wiceministra sportu Toshiakiego Endo będzie okiełznanie wydatków. Koszt samego stadionu narodowego szacowany jest na 252 mld jenów.
Giełdzie w Tokio tsunami nie przeszkodziło. W Chinach najwyżej od stycznia
Akcje na giełdzie w Japonii szły w górę piąty dzień z rzędu. Tsunami inwestorom prawie nie przeszkadzało. Zarówno w Tokio, jak na chińskich giełdach zyskiwały akcje spółek z sektora paliwowego i branży finansowej. W Chinach indeksy są najwyżej od 6 stycznia.
Japonia się izoluje. Wynajem mieszkania dla obcokrajowca coraz trudniejszy
Według najnowszych danych japońskiego ministerstwa sprawiedliwości, coraz więcej obcokrajowców napotyka trudności przy wynajmie mieszkań. Obecnie odsetek osób, które miały takie kłopoty wynosi już 40 proc.
Premier Japonii Naoto Kan zaapelował, by wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 kilometrów ewakuowały się. Prosił też do Japończyków o zachowanie spokoju w związku z obecną sytuacją.
Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano powiedział na konferencji prasowej, że reaktory numer 1, 2 i 3 są przegrzane i w tej chwili trwa ich chłodzenie wodą morską.
Wcześniej w elektrowni w Fukushimie doszło do kolejnego, trzeciego wybuchu. Tym razem eksplozja nastąpiła w reaktorze numer 2. Według japońskich ekspertów, w wyniku tego wybuchu uszkodzona została komora ochronna, w której znajduje się reaktor.
Ewakuowano wszystkich pracowników.
Wiatr, wiejący od strony morza zwiewa radioaktywne cząstki w stronę Tokio, odległego o 250 kilometrów. W mieście zanotowano podwyższony stopień promieniowania. Według władz nie zagraża on jednak zdrowiu. Władze rozważają możliwość ewakuowania większej liczby ludności zamieszkującej tereny w pobliżu elektrowni - do tej pory wycofano mieszkańców z promienia 20 kilometrów od miejsca zagrożenia, według ostatnich informacji ten obszar ma być rozszerzony do 30 kilometrów.
Mieszkańcy okolic elektrowni i samej stolicy muszą się liczyć z ograniczonymi dostawami prądu, któte wpływają na ograniczenie handlu. Japończycy wykupują ze sklepów strategiczne produkty, na wypadek kolejnych wstrząsów. Atmosfera na ulicach jest dość napięta, a mieszkańcy Japonii obawiają się ponownego trzęsienia ziemi i napromieniowania.
Tokijska prefektura liczy 12 milionów mieszkańców i zajmuje centralną część aglomeracji, w której mieszka 45 milionów osób. Na razie nie ma mowy o ewakuacji mieszkańxców stolicy. Część z nich zdecydowała się jednak na wyjazd - wśród nich korespondentka Polskiego Radia.
Kryzys jądrowy w Japonii jest wynikiem najsilniejszego we współczesnej historii tego kraju trzęsienia ziemi. Według sejsmologów, miało ono siłę 9 stopni, a nie 8,9 stopnia - jak podawano wcześniej.

IAR
IAR