Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE! Rewelacyjne dane z rynku pracy
PILNE! GUS podał dane o wynagrodzeniach

OPIS Japonia-Tokio-zagrożenie-sytuacja
Stopień promieniowania wokół elektrowni atomowej w Fukushimie znacznie zwiększył się i osiągnął poziom zagrażający zdrowiu - poinformowały japońskie władze. Prawdopodobną tego przyczyną jest pożar reaktora numer 4.
Czytaj więcej w Money.pl
Tokio 2020. Japonia powołała ministra ds. igrzysk olimpijskich
Największym wyzwaniem dla 65-letniego, byłego rugbisty i wiceministra sportu Toshiakiego Endo będzie okiełznanie wydatków. Koszt samego stadionu narodowego szacowany jest na 252 mld jenów.
Giełdzie w Tokio tsunami nie przeszkodziło. W Chinach najwyżej od stycznia
Akcje na giełdzie w Japonii szły w górę piąty dzień z rzędu. Tsunami inwestorom prawie nie przeszkadzało. Zarówno w Tokio, jak na chińskich giełdach zyskiwały akcje spółek z sektora paliwowego i branży finansowej. W Chinach indeksy są najwyżej od 6 stycznia.
Akcje w Azji: w Tokio największy spadek od miesiąca
Akcje w Japonii doznały w czwartek najmocniejszego spadku od miesiąca, uderzone przez umacniającego się jena. Chiny korygują wcześniejsze wzrosty.
Premier Japonii Naoto Kan zaapelował, by wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 kilometrów ewakuowały się. Prosił też do Japończyków o zachowanie spokoju w związku z obecną sytuacją.
Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano powiedział na konferencji prasowej, że reaktory numer 1, 2 i 3 są przegrzane i w tej chwili trwa ich chłodzenie wodą morską.
Wcześniej w elektrowni w Fukushimie doszło do kolejnego, trzeciego wybuchu. Tym razem eksplozja nastąpiła w reaktorze numer 2. Według japońskich ekspertów, w wyniku tego wybuchu uszkodzona została komora ochronna, w której znajduje się reaktor.
Ewakuowano wszystkich pracowników.
Wiatr, wiejący od strony morza zwiewa radioaktywne cząstki w stronę Tokio, odległego o 250 kilometrów. W mieście zanotowano podwyższony stopień promieniowania. Według władz nie zagraża on jednak zdrowiu. Władze rozważają możliwość ewakuowania większej liczby ludności zamieszkującej tereny w pobliżu elektrowni - do tej pory wycofano mieszkańców z promienia 20 kilometrów od miejsca zagrożenia, według ostatnich informacji ten obszar ma być rozszerzony do 30 kilometrów.
Mieszkańcy okolic elektrowni i samej stolicy muszą się liczyć z ograniczonymi dostawami prądu, któte wpływają na ograniczenie handlu. Japończycy wykupują ze sklepów strategiczne produkty, na wypadek kolejnych wstrząsów. Atmosfera na ulicach jest dość napięta, a mieszkańcy Japonii obawiają się ponownego trzęsienia ziemi i napromieniowania.
Tokijska prefektura liczy 12 milionów mieszkańców i zajmuje centralną część aglomeracji, w której mieszka 45 milionów osób. Na razie nie ma mowy o ewakuacji mieszkańxców stolicy. Część z nich zdecydowała się jednak na wyjazd - wśród nich korespondentka Polskiego Radia.
Kryzys jądrowy w Japonii jest wynikiem najsilniejszego we współczesnej historii tego kraju trzęsienia ziemi. Według sejsmologów, miało ono siłę 9 stopni, a nie 8,9 stopnia - jak podawano wcześniej.

IAR
IAR