Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS Rada Ministrów-posiedzenie

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła między innymi nowelizację ustaw o systemie ubezpieczeń oraz o VAT. Rząd znowelizował też między innymi kodeks karny, wprowadzając sankcje za szkodzenie środowisku.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń były konieczne po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z tego roku. Zgodnie z nową propozycją, nienależnie opłacone składki będą ulegały przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o ich zapłaceniu. W przypadku braku zawiadomienia, będzie się liczył dzień opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez płatnika. Bieg tych terminów będzie zawieszony w momencie wydania przez ZUS decyzji w sprawie nienależnie pobranych składek. Zawieszenie terminu przedawnienia będzie następować także w przypadku, gdy wydanie decyzji w sprawie nienależnie opłaconych składek będzie uzależnione od opinii, którą wyda inny organ lub sąd. Zawieszenie nie będzie mogło trwać dłużej niż dwa lata.
Zmieniono również przepis, zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich jako niezgodny z Konstytucją, dotyczący możliwości odwołania inspektora kontroli ZUS z powodu posiadania przez tę osobę praw do emerytury lub renty. Również Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem, który nabył prawa do emerytury jest sprzeczne z wyrażoną w konstytucji zasadą równości wobec prawa i niedyskryminacji.
Wprowadzono też możliwość realizacji świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych we wszystkich placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z NFZ. Do tej pory nie było to możliwe.

W ustawie o VAT podwyższono stawkę podatku na odzież, dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz buciki dziecięce. Ma ona wzrosnąć z 7 do 23 procent.

Rada Ministrów przyjęła też nowelizację kodeksu karnego, wprowadzając kategorię przestępstwa przeciw środowisku. W znowelizowanym kodeksie karane będzie stwarzanie zagrożenia dla życia lub zdrowia nawet jednego człowieka, a także skutkującego znacznym obniżeniem jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi oraz rozległymi zniszczeniami w świecie roślinnym i zwierzęcym. Za takie przestępstwo może grozić kara do 5 lat więzienia. Gdy następstwem przestępstwa przeciwko środowisku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca ma podlegać karze do 10 lat więzienia. Jeśli skutkiem zanieczyszczenia środowiska będzie śmierć człowieka, to sprawcy będzie groziło do 12 lat więzienia. Przewidziano także kary za naruszanie przepisów obowiązujących w stosunku do chronionych roślin i zwierząt. W przypadku działania umyślnego grozić będzie 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a w przypadku nieumyślnego - grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Rada Ministrów ustanowiła też w specjalnym rozporządzeniu zasady wynagrodzeń rachmistrzów podczas przyszłorocznego spisu powszechnego.
Zgodnie z rozporządzeniem, dodatek spisowy będzie przyznawany tylko na czas określony i wypłacany za przepracowane godziny. Wysokość dodatku wyniesie od 20 do 120 procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w kwartale poprzedzającym przyznanie dodatku. Dodatki będzie przyznawał prezes GUS, dyrektorzy urzędów statystycznych, kierownicy biur spisowych oraz gminni komisarze spisowi. Wysokość nagród za wykonanie czynności spisowych nie będzie mogła przekroczyć przeciętnego wynagrodzenia dla pracowników jednostek służb statystyki publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego oddelegowanych do pracy w wojewódzkich biurach spisowych. Dla komisarzy i ich zastępców nagroda nie może być większa niż wielokrotność tego wynagrodzenia.

Rada Ministrów zmieniła też granice starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to związane z budową instalacji do produkcji nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu w zakładach azotowych w Puławach, oraz z włączeniem do strefy terenu Kieleckiego Parku Technologicznego, którego budowa zakończy się w grudniu 2011 roku.

Rada Ministrów zmieniła też uchwałę o wsparciu budowy fabryki Toshiby w Kobierzycach. W związku z kryzysem koncern zakończył realizację programu. Spółka zmniejszyła nakłady inwestycyjne oraz zmniejszyła planowaną liczbę zatrudnionych w Kobierzycach. Zakończenie inwestycji zostało przełożone z końca tego roku na koniec 2013 roku. Jeśli Toshiba nie wykona tych planów do tego terminu, będzie musiała zwrócić całą pomoc rządową wraz z odsetkami.

Rada Ministrów ustanowiła także, że minister obrony będzie odpowiedzialny za realizację celów i zobowiązań sojuszniczych wynikających z uczestnictwa Polski w Programie Inwestycji NATO. Z budżetu tego programu modernizowane są lub budowane między innymi lotniska, składnice materiałów pędnych i smarów, rurociągi paliwowe, radarowe urządzenia ostrzegawcze i nawigacyjne, a także instalacje portowe.

Rada Ministrów przyjęła też informację ministra gospodarki o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki. Za priorytetowe uznano w nim: poprawę efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii, dywersyfikację wytwarzania energii elektrycznej przez wprowadzenie energetyki jądrowej, lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)