Notowania

wiadomości
27.04.2011 16:41

OPIS Sejm-Rostowski-debata

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Prawo i Sprawiedliwość oraz Polska Jest Najważniejsza będą głosowały za wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego. Przeciw wnioskowi zagłosują PO i PSL. Do odwołania konstytucyjnego ministra potrzeba ustawowej większości 231 głosów. Opozycja nie dysponuje taka większością. Głosowanie - w jutrzejszym porannym bloku głosowań.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sławomir Kopyciński z SLD, uzasadniając wniosek o odwołanie ministra mówił, że Jacek Rostowski nie sprostał odpowiedzialności, doprowadzając do najgorszego stanu finansów publicznych od 20 lat. Poseł obarczył ministra finansów winą za wzrost cen i pogłębiające się obszary biedy. Zarzucił ministrowi myślenie w kategoriach wyborczych.
Jako "śmieszne i nieprawdziwe" określił zarzuty SLD szef klubu parlamentarnego PO Tomasz Tomczykiewicz. Jego zdaniem, minister Rostowski okazał się bardzo dobrym ministrem na ciężkie czasy. Przypomniał, że to już trzeci wniosek o odwołanie ministra, który oskarżany jest o wszystko z wyjątkiem powodzi, huraganu i gradobicia.
Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski uważa, ze odwołanie ministra Rostowskiego przyniosłoby więce j strat niż zysków. Zdaniem ludowca, obecny szef resortu finansów jest wybitnym ministrem i każdy inny będzie gorszy. Stanisław Żelichowski ocenił, że część zarzutów wobec ministra Rostowskiego wzajemnie się wyklucza. Nie można oczekiwać od ministra twardości w walce z deficytem i jednocześnie krytykować za niedofinansowanie wielu potrzeb.
Beata Szydło z PiS uznała, że są cztery powody dla których należy odwołać Jacka Rostowskiego - rosnące zadłużenie, rosnący koszt obsługi długu skarbu państwa, kreatywna księgowość i błędne prognozowanie. Jej zdaniem, rząd Donalda Tuska odziedziczył po rządzie Jarosława Kaczyńskiego doskonałą sytuację finansową i gospodarczą.
"Wystarczyły trzy lata by rząd PO-PSL roztrwonił wszystko" - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. Szefowa klubu PJN wymieniła 7 grzechów popełnionych przez Jacka Rostowskiego. Są to: grzech pychy, chciwości, nieczystości, zazdrości, braku umiaru, gniewu i lenistwa. Jednocześnie zaapelowała do rządu o rozpoczęcie prac nad reformą finansów publicznych. Przekonywała, że pół roku, które pozostało do wyborów, jest wystarczające, by przeprowadzić prawdziwą reformę finansów publicznych. Zadeklarowała pełne poparcie klubu PJN dla propozycji rządowych.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz