Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OPIS UE-polityka prorodzinna-dobre i złe przykłady

0
Podziel się:

Komisja Europejska zachęca unijne państwa, by wymieniały się najlepszymi doświadczeniami, jeśli chodzi o prowadzą politykę prorodzinną, głównie z myślą o rodzinach wielodzietnych. Doświadczeniami rządy krajów członkowskich mogą dzielić się w ramach Europejskiego Sojuszu na Rzecz Rodzin - informuje Bruksela.

W poniedziałek w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja "Polska dla rodziny. Karta dużej rodziny w miastach i gminach". Zostaną na niej zaprezentowane istniejące w Europie modele polityki na rzecz rodziny.
Komisja Europejska wyróżniła pomysły kilku krajów. We Francji wprowadzono "Kartę Rodzin Wielodzietnych", która upoważnia do zniżek rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci do 18. roku życia. Chodzi o ulgi w opłatach za korzystanie z komunikacji miejskiej, za wstęp do domów kultury, muzeów czy na baseny. Francja wprowadziła też specjalny system opieki dla dzieci do 13. roku życia w domach. Został on stworzony głównie z myślą o rodzicach, którzy mają nienormowany czas pracy.
W Danii zachęca się starsze osoby z lokalnych społeczności, by opiekowały się chorymi dziećmi, gdy ich rodzice muszą iść do pracy. Rozbudowane programy oferowane przez sektor opieki społecznej dla dzieci do trzech lat ma także Szwecja.
Ale są też i negatywne przykłady, przed którymi przestrzega Komisja Europejska. Chodzi o to, by kryzys i wprowadzane oszczędności nie odbiły się negatywnie na rodzinach wielodzietnych. A tymczasem we Włoszech właśnie takie rodziny padają ofiarą cięć budżetowych. Przyjęty niedawno przez włoski parlament pakiet antykryzysowy zakłada oszczędności przede wszystkim w polityce socjalnej. Stowarzyszenie rodzin wielodzietnych protestuje i wytyka rządowi, że ustalając wysokość podatków, nie bierze pod uwagę ile jest osób na utrzymaniu podatnika. A jaka rodzina jest we Włoszech nazywana wielodzietną? Pół wieku temu uważano, że to rodziny, które miały co najmniej pięcioro dzieci - było ich wtedy prawie 3 miliony. Obecnie ten pułap obniżono do czworga, a rodzin z taką liczbą potomstwa jest tylko 180 tysięcy. Dlatego pojawiają się propozycje, by zaliczyć je do kategorii wymagających szczególnej opieki, jak niepełnosprawni, czy sieroty.
Także w Holandii czasy kryzysu dały się we znaki rodzinom wielodzietnym. W przeszłości zasiłek rodzinny był corocznie indeksowany, ale od dwóch lat, z powodu kryzysu, pozostaje niezmienny i jest wypłacany co kwartał. Zasiłek ten jest przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania i opieki dzieci własnych, a także adoptowanych, lub tych mieszkających z rodziną zastępczą.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)